Liverpool 2017

Schedule Subject To Change.
Admission To All Shows at The Cavern Pub is FREE. A Small Door Charge (£4 max) Applies At Peak Times At The Cavern Club.

 

Tuesday, May 16:
The Cavern Pub
 
3:30 Plasticsoul
4:15 Micah Gilbert
5:00 The Armoires
5:45 Central Parade
6:30 Adorned
7:15 Tytania
8:00 The Newds
8:45 KingFast
9:30 Nine Violets
10:15 The Reflections
11:00 The White Feather Collective
11:45 Alex and The Boss Jockeys
Tuesday, May 16:
The Cavern Club
Front Stage
6:15 Huxley Rittman and The Rusty Hitmen
7:00 Joe Symes & The Loving Kind
7:45 Rob Clarke and The Wooltones
8:30 The White Feather Collective
9:15 The Peace Pipers
10:00 The Cherry Bluestorms
10:45 Alex and The Boss Jockeys
11:30 Micah Gilbert
12:15 Nine Violets

 

Tuesday, May 16:
The Cavern Club
Back Stage
6:00 Michael Roberts
6:45 The Newds
7:30 Toxic Melons
8:15 The Belmondos
9:00 The Reflections
9:45 Central Parade
10:30 Modigliani
11:15 The Peace Pipers
12:00 Adorned
Wednesday, May 17:
The Cavern Pub
 
3:30 Alison Green
4:15 Christine B Phelan
5:00 Alice & The Lovers
5:45 Huxley Rittman and The Rusty Hitmen
6:30 The Dassler Jacks
7:15 The Belmondos
8:00 Los Glosters
8:45 Sunshine Bloom
9:30 Spygenius
10:15 Magic Seas
11:00 Kyle Parry
11:45 Brave New World

 

Wednesday, May 17:
The Cavern Club
Front Stage
6:15 Toxic Melons
7:00 Alison Green
7:45 Lloyd & Daly
8:30 Michael Roberts
9:15 Mark Pountney
10:00 Plasticsoul
10:45 Brave New World
11:30 Modigliani
12:15 Los Glosters
Wednesday, May 17:
The Cavern Club
Back Stage
6:00 Sunshine Bloom
6:45 Alice & The Lovers
7:30 The Armoires
8:15 Spygenius
9:00 The Cherry Bluestorms
9:45 Mac & Clague
10:30 The Arcadeans
11:15 Jengi
12:00 Magic Seas

 

Thursday, May 18:
The Cavern Pub
 
3:30 Col Lewis
4:15 Jack Woodward
5:00 Ben’s Diapers
5:45 The Bad Losers
6:30 The Neighbourhood Strange
7:15 Rob Clarke and The Wooltones
8:00 Daniel Trigger
8:45 Fjokra
9:30 The Gentle Scars
10:15 Thee Wylde Fuzz Show
11:00 The Spontanas
11:45 The Oxides
Thursday, May 18:
The Cavern Club
Front Stage
6:15 Jack Woodward
7:00 The Shudders
7:45 The Bad Losers
8:30 Thee Wylde Fuzz Show
9:15 The Revox
10:00 Miracle Glass Company
10:45 Ships Have Sailed
11:30 The Why Oh Why’s
12:15 The Arcadeans

 

Thursday, May 18:
The Cavern Club
Back Stage
6:00 Daniel Trigger
6:45 Col Lewis
7:30 Deborah Henriksson
8:15 Helen McCookerybook
9:00 The Charlie Tipper Conspiracy
9:45 Ben’s Diapers
10:30 The Neighbourhood Strange
11:15 La Paz
12:00 Fjokra
Friday, May 19:
The Cavern Pub
 
12:15 The Revox
1:00 The JetBeats
1:45 Janne Borgh
2:30 Leisure McCorkle
3:15 Caper Clowns
4:00 viseMenn
4:45 Jengi
5:30 The Viewers
6:15 The Rising
7:00 Squire
7:45 Love L.U.V.
8:30 Sarah Buckley
9:15 Yoav Arbel
10:00 Amoeba Teen
10:45 Last Breath
11:30 Ships Have Sailed
12:15 Sidderales
1:00 Bad Mood

 

Friday, May 19:
The Cavern Club
Front Stage
12:00 Deborah Henriksson
12:45 La Paz
1:30 Christine B Phelan
2:00 – 6:00: Cavern Club Tribute to Lennon & McCartney
6:15 Stootsie
7:00 The Oxides
7:45 Last Breath
8:30 Picnic Republic
9:15 Squire
10:00 Love L.U.V.
10:45 Cirrone
11:30 Caper Clowns
12:15 The Real Me
1:00 The Hepburns
Friday, May 19:
The Cavern Club
Back Stage
1:15 Sue Hedges
2:00 viseMenn
2:45 Miracle Glass Company
3:30 The Shudders
4:15 Amoeba Teen
5:00 Colin’s Godson
5:45 Sarah Buckley
6:30 Leisure McCorkle
7:15 Janne Borgh
8:00 Cirrone
8:45 Sidderales
9:30 The Spontanas
10:15 The Rising
11:00 The Viewers
11:45 The Gentle Scars
12:30 The Why Oh Why’s
1:15 The Jeremy Band

 

Saturday, May 20:
The Cavern Pub
 
12:00 Dave Rave
12:45 Marco Rea
1:30 Colin’s Godson
2:15 Patersani
3:00 Johnny Remember Me
3:45 The Beatniks
4:30 The Dream Factory
5:00 – 10:00: regular Cavern Pub entertainment
10:00 Nathan Bennett
10:45 Mark Mortimer’s New Project
11:30 Logan’s Close
12:15 Jose Estragos Band
1:00 The Seasongs
Saturday, May 20:
The Cavern Club
Front Stage
12:00 mylittlebrother
12:45 Kontiki Suite
1:30 Nathan Bennett
2:00 – 6:00: Cavern Club Tribute to Lennon & McCartney
6:15 Serie B
7:00 The JetBeats
7:45 Jose Estragos Band
8:30 Logan’s Close
9:15 Dave Rave & Hailee Rose

 

Saturday, May 20:
The Cavern Club
Back Stage
12:30 Lloyd & Daly
1:15 Stootsie
2:00 Honeybug
2:45 Fun Of The Pier
3:30 The Hepburns
4:15 Yoav Arbel
5:00 The Grande
5:45 Picnic Republic
6:30 Mark Mortimer’s New Project
7:15 mylittlebrother
8:00 B-Side
8:45 The Dream Factory
9:30 Marco Rea
10:15 Kontiki Suite
11:00 The Real Me
11:45 The Fast Camels
12:30 Johnny Remember Me
1:15 The Beatniks
Sunday, May 21:
The Cavern Pub
 
12:15 Split Sofa
1:00 The Strangest Feeling
1:45 Magic Bus
2:30 Ulysses
3:15 The Fast Camels
4:00 The Blue Lenas
4:45 The Beat Movement
5:30 Hailee Rose
6:15 Sue Hedges
7:00 The Jeremy Band
7:45 King Mojo
8:30 Rogue Frequency
9:15 Escapade
10:00 The Harriets
10:45 Peer
11:30 Luck, Now

 

Sunday, May 21:
The Cavern Club
Front Stage
12:00 Fun Of The Pier
12:45 Honeybug
1:30 B-Side
2:00 – 6:00: Cavern Club Tribute to Lennon & McCartney
6:15 Jose Casas y la Pistola de Papa
7:00 Ulysses
7:45 The Beautiful Art of Decay
8:30 Magic Bus
9:15 Mac & Clague
10:00 The Beat Movement
10:45 The Strangest Feeling
11:30 King Mojo
Sunday, May 21:
The Cavern Club
Back Stage
12:30 Serie B
1:15 Jose Casas y la Pistola de Papa
2:00 The Seasongs
2:45 The Harriets
3:30 Bad Mood
4:15 David Sayle
5:00 Rogue Frequency
5:45 Kyle Parry
6:30 Luck, Now
7:15 Patersani
8:00 Escapade
8:45 The Blue Lenas
9:30 Split Sofa
10:15 Luke Gallagher
11:00 The Vinylos
11:45 Dave Rave & Hailee Rose

 

Monday, May 22:
The Cavern Pub
 
3:30 Ric Neale
4:15 Warm Morning Brothers
5:00 The Miss’s
5:45 Paul McCann
6:30 Roxanne Fontana
7:15 Starar
8:00 Mike Badger and the Shady Trio
8:45 The Paper Trains
9:30 Mark Pountney
10:15 The Grande
11:00 Captain Wilberforce
11:45 The Amazing Kappa
Monday, May 22:
The Cavern Club
Front Stage
6:15 Mike Badger and the Shady Trio
7:00 Lifeguard
7:45 Paul McCann
8:30 Midland Railway
9:15 Slyboots
10:00 Hijinx
10:45 The Vinylos
11:30 The Corridors

 

Monday, May 22:
The Cavern Club
Back Stage
6:00 The Paper Trains
6:45 Ric Neale Does Pet Sounds
7:30 Ruud Houweling
8:15 Warm Morning Brothers
9:00 Captain Wilberforce
9:45 Starar
10:30 The Beautiful Art of Decay
11:15 Tytania
12:00 Peer
Tuesday, May 23:
The Cavern Pub
 
3:30 Ruud Houweling
4:15 The Corridors
5:00 Joel Sarakula
5:45 Luke Gallagher
6:30 Turner
7:15 The Electric Stars
8:00 The Gallerys
8:45 The Crew
9:30 The Lost 45s
10:15 The Theme
11:00 Junebug
11:45 Waldorf Histeria

 

Tuesday, May 23:
The Cavern Club
Front Stage
6:15 The Miss’s
7:00 Joel Sarakula
7:45 KingFast
8:30 Roxanne Fontana
9:15 Turner
10:00 The Gallerys
10:45 The Lost 45s
11:30 The Theme
12:15 The Electric Stars
Tuesday, May 23:
The Cavern Club
Back Stage
6:00 The Amazing Kappa
6:45 Lifeguard
7:30 Junebug
8:15 Waldorf Histeria
9:00 Hijinx
9:45 Slyboots
10:30 Joe Symes & The Loving Kind
11:15 The Crew
12:00 Midland Railway